Отговорът е „ДА“, но не винаги!
Анатомията на жилото е такава, че то е свързано с кожата на пчелата, за да може да продължава да извлича отрова към организма на жертвата, НО!
Много важно е коя е жертвата!
Ако медоносната пчела ужили друго насекомо, тя ще оцелее, защото отсрещната кожа е тънка.
Моята кожа на свой ред е доста по-дебела, което както виждаме от снимката, доведе до откъсване на жилото на пчелата с част от тялото и. Тази травма образува дупка в коремчето на насекомото и то умира поради загуба на жизненоважни течности или заради отказ на органите да работят нормално.
„Маркирах и върнах над 200 пчели, които бяха ужилили, и никога не съм бил свидетел на нито един случай пчела да е жива на следващата сутрин“ – казва Алисън Рей – докторант по молекулярни клетъчни и интегративни бионауки в Penn State. „Актът наистина е смъртоносен.“
Искам да подчертая, че по-горе говорим за медоносните пчели.
Други летящи – като стършели и земни пчели например, имат гладко жило и са способни да атакуват няколко пъти без проблем.
Осъзнават ли пчелите какво ще се случи?
Замислял съм се, осъзнават ли пчелите какво ще се случи след като жилото им пробие кожата на човек, примерно? Дали са наясно, че по този начин автоматично подписват смътния си акт? Разбира се, би било несериозно да дадем еднозначен отговор на този въпрос. Лично аз вярвам, че пчелите не разбират, че ще умрат. Но има и друго. Като наблюдател и донякъде участик в мистериозния живот на пчелите толкова години, имам основания да считам, че когато става въпрос за защита на семейството, инстинктите, които са заложени в пчелата надделяват над всяка себезагриженост. Пчелите жилят основно, когато се чувстват застрашени. Съответно, и да бъдат наясно със самоубийството си, убеден съм, че не биха се замислили.
Живота на колонията е на първо място пред всичко останало!